پايان نامه مقاله تحقيق ارشد

خصوصيات صكوك

با توجه به توضيحات قسمت قبل مي توان به طور خلاصه بيان كرد:

1- صكوك ابزاري جديد، آزمون شده و مناسب براي فرآيند تأمين مالي، هم براي شركتهاي دولتي و هم براي شركتهاي غير دولتي، است.

2- صكوك مي تواند به عنوان ابزاري مكمل و يا جانشين اوراق مشاركت براي كنترل نقدينگي باشد.

3- صكوك ابزاري قانوني، مقبول و كارآ است كه امكان به كار گيري آن در ايران فراهم است، هر چند احتياج به فراهم كردن زير ساختهايي دارد كه به طور خلاصه عبارتند از:

الف: استاندارد كردن دارايي هاي مورد استفاده در صكوك و فرآيند ارزيابي آنها

ب: تسهيل امور مربوط به انتشار و رتبه بندي اوراق صكوك و ايجاد مؤسسات رتبه بندي

ج: ايجاد بازار ثانويه مناسب براي خريد و فروش اوراق صكوك و تسهيل نقد شوندگي آن ها.

بنابراين دولت مي تواند با يك برنامه ريزي مناسب و با زمينه سازي براي استفاده از اين ابزار جديد مالي، گام مهمي در اجراي قانون بانكداري بدون ربا بردارد. همچنين استفاده از اين ابزار جديد مالي مي تواند برطرف كنندۀ بسياري از مشكلات مربوط به تأمين مالي بنگاههاي اقتصادي باشد، كه همه اين موارد از وظايف ذاتي دولت اسلامي براي نيل به توسعه اي پايدار مي باشد.(عبدالحميد، 1387)

 

2-10 چهارچوب ساختاري مطلوب

بايد ساختاري به وجود آيد كه در آن روشها و ابزارهاي جاي گذين اسلامي به منظور پاسخگويي به احتياجات موجود در مباحث سرمايه مخاطره آميز تأمين مالي مصرف كننده، سرمايه كوتاه مدت، سرمايه بلند مدت و غيره ايجاد گرداند لذا هر ساختار و چارچوب اسلامي به تعدادي نهاد يا سازمان پشتيباني متقابل به منظور انجام وظايف گوناگون نياز دارد. اين نهاد شامل بازارهاي اوراق بهادار، بانك سرمايه گذار، موسسات با ساختار شركت سهامي، صندوق هاي شركت سرمايه گذاري و غيره هستند. براي حل مشكل ساختار بايد روي كردي عملياتي اتخاذ كرد. يعني بايد وظايفي كه توسط موسسات مختلف در ساختار متفاوت انجام مي شود مورد بررسي قرار گيرند و تلاش ها در جهت تأسيس موسساتي كه بتوانند همان وظايف را به شيوه ي اسلامي انجام دهند تمركز گردد.

يكي از محورهاي كليدي هر طرح اصلاح اقتصادي در كشور، اصلاح سيستم پولي – بانكي كشور خواهد بود، چرا كه اين نظام كشور نقش كليدي در ثبات و كارآيي محيط اقتصادي، حفظ ثبات سطح عمومي قيمت‌ها، پشتيباني امور توليدي و تسهيل رشد و توسعه اقتصادي كشور دارد؛ به طوري كه كارآيي و ثبات نظام پولي- بانكي، مقوم و پشتيبان كارآيي بخش واقعي اقتصاد بوده و بر‌خلاف آن بي‌ثباتي و عدم‌كارآيي نظام پولي- بانكي موجب بروز بي‌ثباتي و ناكارآيي در بخش واقعي اقتصاد مي‌گردد. وظيفه اساسي نظام پولي- بانكي تجهيز منابع مالي و تخصيص بهينه آن در سيستم اقتصادي جهت پشتيباني و تسهيل امور مصرفي و توليدي و گسترش رفاه و توسعه اقتصادي است. در ايران به دليل عدم‌گسترش مناسب بازارهاي مالي، نقش نظام بانكي در تامين و تجهيز منابع مالي و تشويق سرمايه‌گذاران براي سرمايه‌گذاري بهينه و مطلوب منابع مالي و تسهيل رشد اقتصادي از اهميت بالايي برخوردار است.

قدم اول در اعمال و اجراي هر طرح اصلاحي براي نظام پولي – بانكي كشور، قطعا در شناسايي ريشه‌هاي اساسي معضلات نظام پولي - بانكي و اولويت‌بندي صحيح اين مشكلات مي‌باشد. اگر دولتمردان در ريشه‌شناسي مشكلات و اولويت‌بندي آن دچار خطا گردند، آنگاه هر اقدام اصلاحي كه بر مبناي آن طرح و اعمال گردد، مي‌تواند نتايج ناگواري را براي اقتصاد كشور بر جاي گذارد. به نظر مي‌رسد، ريشه‌شناسي معضلات و اولويت‌بندي آن در طرح اصلاح ساختار نظام بانكي كشور، به عنوان يكي از محورهاي طرح تحول اقتصادي به نحو صحيحي صورت نگرفته است كه در نتيجه آن، اقدام اصلاحي برآمده از آن مي‌تواند در عرصه عمل خطرآفرين ظاهر گردد. (عيوضلو 1386)

متن كامل پايان نامه ارشد :

 بررسي موانع رشد بانكداري اسلامي در ايران

2-10-1 شرايط اقتصادي كشور

تبعات ناشي از هشت سال جنگ تحميلي و ضرورت بازسازي آسيبهاي ناشي از آن، شروع برنامه هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، دولتي شدن نظام بانكي و در اختيار دولت بودن آن و عزم قانونگذار به در اختيار گذاشتن تسهيلاتي براي اشتغال و افزايش توليد ، از جمله امور و عواملي بوده اند كه به سهم خود نگذاشته اند نظام بانكي به اهداف طراحي شده دسترسي يابد.اگراعلام عدم كسري بودجه هاي سنواتي سالهاي اخير را با توجه به واقعيات امور اقتصادي كشور در نظر بگيريم و از مشكلات اقتصادي به طور اجتناب ناپذير كسري بودجه ها را استنتاج منطقي بنماييم آنگاه فشار وارد بر نظام بانكي از سوي دولت و دستگاه قانونگذاري را ملموس تر از آنچه مطرح شده است مي يابيم.


برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۵ آبان ۱۳۹۷ساعت ۱۱:۰۷:۱۷  توسط مدير  نظرات (0)

پرش به محتواي اصليرفتن به نوارابزار درباره وردپرس برترين ها و به روز ترين ها 61 بروزرساني وردپرس, 5 بروزرساني پوسته 22 ديدگاه در انتظار مديريت است تازه نمايش نوشته Clear Cache Howdy, مدير سايت مقالات بيرون رفتن راهنما تنظيمات صفحه وردپرس 4.9.8 دردسترس است! لطفا هم‌اكنون بروزرساني نماييد. ويرايش نوشته افزودن نوشته يك ذخيره‌ي خودكار از اين نوشته وجود دارد كه جديدتر از نگارش زير است. ديدن ذخيره خودكار. عنوان را اينجا وارد كنيد تكنيك­هاي خلاقيت از نظرروانشناختي پيوند يكتا: http://naubahar.ir/تكنيك­هاي-خلاقيت-از-نظرروانشناختي/ ‎ويرايش افزودن پرونده چندرسانه‌ايVisualمتن

- تكنيك­هاي خلاقيت

1-9-2-1-2- تكنيك چرا

اين تكنيك هم براي حل مسائل و هم براي ايده­يابي و ايده­پردازي به­كار مي­رود. براي شناسايي و تعريف درست مسئله مي­توان از اين تكنيك استفاده كرد. سپس ايده­هاي جديدي در رابطه با موضوع بدست مي­آيند و چراي ديگري مطرح مي­شود و بايد توجه داشت كه سوالات تا آن­جا ادامه پيدا مي­كند كه به يك بصيرت و بينش برسيم و يا در يك باتلاق فرو رويم. اين تكنيك را مي­توان با تكنيك سؤالات ايده برانگيز تركيب نمود (حسيني، 1378).

 

2-9-2-1-2- تكنيك يورش فكري[1]

اين تكنيك را نخستين بار دكتر آلكس آزبورن مطرح كرد و چنان مورد استفاده و استقبال مردم و سازمان­ها در غرب قرا گرفته كه جزئي از زندگي آنان شده است. يورش فكري در واژه نامه بين المللي «وبستر» چنين تعريف شده است: اجراي يك تكنيك گردهمايي كه از طريق آن گروهي مي­كوشند راه­حلي براي يك مسئله بخصوص با انباشتن تمام ايده­هايي كه به­وسيله اعضاء ارائه مي­گردد بيابند.

در اين تكنيك تمام شركت­كنندگان به ايده­يابي در محيطي كه مؤكداً خالي از عوامل بازدارنده است هدايت مي­شوند و همين روحيه آزاد منجر به آن­چه كه مي­توان آن­را ايده­هاي خارق­العاده ناميد مي­گردد.

چهار قانون اساسي در اين تكنيك ذكر مي شود:

 1. انتقاد ممنوع
 2. چرخش آزاد و جسارت طرح ايده­هاي خارج از ذهن با استقبال روبرو مي­شود
 3. كميت ايده­ها مورد نظر است

تركيبات ايده­ها و اصلاح آن (حسيني، 1378).

 

 

3-9-2-1-2- تكنيك شش كلاه فكري

مبدع اين تكنيك دكتر ادوارد دوبونو است. به­طوركلي اين تكنيك شش جنبه يا سبك فكري را تعريف كرده و براي هركـدام كلاه رنگ خاصي را به عنوان سمبل تعيين مي­نمايد تا به­وسيله آن بتوان به طور روشــن و سريع ا ز سبك فكري (گرايش – حالت – احساس – فكر – موضع – نگرش) خود، آگاه شد آن­ را تغيير داد يا به ديگران اعلام نمود و از سبك فكري ديگران نيز آگاه شد.

البته با كمي دقت در اصطلاح «كلاه خودت را قاضي كن» متوجه مي­شويم كه به نوعي چنين روشي در فرهنگ ايراني – اسلامي وجود داشته است. در اين تكنيك رنگ كلاه متناسب با سبك فكري مربوطه است (صمدآقايي، 1380).

كلاه سفيد:

سفيد رنگ خنثي و منفعل است. كلاه سفيد با موضوعات و شكل­هاي انفعالي سر و كار دارد. واقعيت­ها بدون هيچگونه قضاوتي مورد جستجو قرار مي­گيرد.

كلاه سرخ:

سرخ نشانه خشم شور و هيجان است. بينش هيجاني و جنبه­هاي احساسي و غير استدلالي (ابزار مناسبي براي بيرون ريختن احساسات است.

كلاه سياه:

نشانه منفي­نگري و افسردگي است. بيانگر جنبه­هاي منفي و بدبينانه است.

كلاه زرد:

زرد نشانه آفتاب و مثبت است. جنبه­هاي مثبت و خوشبينانه را دربر مي­گيرد.

كلاه سبز :

نشانه رويش و باروري بوده و بيانگر خلاقيت و فكرهاي نو است.

كلاه آبي :

سردي و آسمان را نشان مي­دهد. نشان­دهنده برنامه­ريزي و ساماندهي كلاه نظارت و استفاده از بقيه كلاه­ها است.

تغيير احساس زاويه ديد سبك فكري و نگرش در بازي با كلاه­ها موجب آن مي­شود تا به فكر خود مسلط شده و چيزهايي را كه مي­خواهيم فرا خوانيم. علاوه بر اين چون فكر با رنگ كلاه عوض مي­شود فشاري بر شخصيت فرد وارد نشده و فقط روش فكري عوض مي­شود و مخالفت انتقال يا موضع­گيري را در گروه از بين مي­برد (صمدآقايي، 1380).

 

4-9-2-1-2- تكنيك گروه اسمي[2]

در اين تكنيك فرآيند تصميم گيري شامل ۵ مرحله است:

 1. اعضاء گروه در بررسي يكديگر دور يك ميز جمع مي­شوند.
 2. مسئله به صورت كتبي به هريك از اعضاء داده مي­شود.
 3. آن­ها چگونگي حل مسئله را مي­نويسند.
 4. هر يك از اعضاء به نوبت يك عقيده را به گروه ارائه مي­دهد.
 5. عقايد ثبت شده در گروه به بحث گذارده مي­شود تا مفاهيم جهت ارزيابي روشن­تر و كامل­تر شود و هر يك از اعضاء مستقلاً و مخفيانه عقايد را درجه­بندي مي­نمايد و نهايتاً تصميم گروه آن تصميمي خواهد بود كه در مجموع بيشترين امتياز را به دست آورده باشد (صمدآقايي، 1380).

 

 

5-9-2-1-2- تكنيك الگو برداري از طبيعت[3]

يكي از تكنيك­هاي خلاقيت و نوآوري كه در ابداعات فني كاربرد گسترده و موفقي داشته الگوبرداري از طبيعت است. برنامه­ريزي­هاي كامپيوتر و موضوع هوش مصنوعي همه با الگوبرداري و تقليد از فعاليت­هاي مغز آدمي انجام شده است. ذهن با قدرت انتخاب­گر خود جريان­هاي طبيعت را در قالب قانون ريخته و عرصه­هاي جديدي را پيش روي بشريت مي­گشايد و ابداعات و اختراعات تازه­اي را به او ارزاني مي­دارد (صمدآقايي، 1380).

 

6-9-2-1-2- تكنيك دلفي[4]

در اين تكنيك افراد هيچ­گاه به صورت گروه در يك جلسه و به صورت رويارويي مستقيم جمع نمي­شوند و اين تكنيك در پنج مرحله صورت مي­پذيرد:

 1. اعضاء گروه به صورت مخفيانه راه حل كتبي ارائه مي­دهند.
 2. نظرات كتبي به يك ايستگاه مركزي ارسال مي­شود.
 3. همه نظريات براي هر يك از اعضاء گروه ارسال مي­شود.
 4. اعضاء درباره نظريات ديگران اظهار نظر كتبي به ايستگاه مركزي مي­فرستند.
 5. مراحل ۳ و ۴ آنقدر تكرار مي­شود تا اتفاق آراء بدست آيد (صمدآقايي، 1380).

7-9-2-1-2- تكنيك TKG

حل گروهي مسئله كه توسط كوباياشي و كاراكيتا در سال ۱۹۶۴ ابداع شد. اين روش مبتني بر مجموعه واقيت­هايي است كه شركت­كنندگان توليد مي­كنند. اين واقعيتها داراي ۳ شرط زيرند:

 1. بايد به مسئله مورد نظر مربوط باشند.
 2. به­طور عيني اثبات پذير باشند.
 3. مهم باشند.

TKG داراي ۲ مرحله مي­باشد:

 1. تعريف مسئله: شركت­كنندگان واقعيت­هاي مربوط به زمينه مورد نظر روي كارت را مي­نويسند.
 2. حل مسئله: شركت­كنندگان راه­حل­هاي پيشنهادي را مي­نويسند و سپس به صورت مجموعه­اي قرائت مي شود (صمدآقايي، 1380).

تكنيك­هاي ديگر خلاقيت نيز كه در پرورش ذهن مي­توان از آن­ها استفاده نمود عبارتند از:

 • تكنيك ايدكاتور: تفكر كلامي و ديداري و استفاده از سمبول­هاي گرافيكي به­ جاي كلمات
 • تكنيك يورش فكري معكوس: معرفي وضعيت مطلوب و پيدا نمودن نقاط قوت يا اشتباهات آن
 • تكنيك PMI : نكات مثبت و نكات منفي موضوع و نهايتاً نكات جالب و تازه مورد را ليست نموده و موضوع را از نظر محدوديت­ها و مزايا و تازگي­هاي آن بررسي مي­نمايد
 • تكنيك ايفاي نقش
 • تكنيك چه مي شد اگر ..... ؟
 • تكنيك وارونه­سازي (كشف چيزهايي كه وجود ندارد) كارهايي كه انجام نمي­دهيد و ... (صمدآقايي، 1380).

[1]. Brain Storming

[2]. No mial Grup Teechnig

[3]. Bionics

[4]. Delphi tec

تعداد واژه‌ها: 0 آخرين ويرايش به‌دست مدير سايت مقالات در مرداد 19, 1397 ساعت 12:30 ب.ظ تغيير وضعيت پنل: انتشار پيش‌نمايش تغييرات وضعيت: منتشر شده ويرايش ويرايش وضعيت نماياني: عمومي ويرايش تغيير ميدان ديد رونوشت‌ها: 2 كاوش مرور رونوشت‌ها منتشرشده در:مرداد 19, 1397 @ 12:30 ويرايش ويرايش تاريخ و زمان انتقال به زباله‌دان تغيير وضعيت پنل: Show Hide Author Name Select whether to display or not the author's name, independently of the settings in Show Hide Author plugin. Use Settings in Show Hide Author plugin Show Author Name Hide Author Name سپاسگزاريم از اينكه سايت خود را با وردپرس ساخته‌ايد. دريافت نگارش 4.9.8

- تكنيك­هاي خلاقيت

1-9-2-1-2- تكنيك چرا

اين تكنيك هم براي حل مسائل و هم براي ايده­يابي و ايده­پردازي به­كار مي­رود. براي شناسايي و تعريف درست مسئله مي­توان از اين تكنيك استفاده كرد. سپس ايده­هاي جديدي در رابطه با موضوع بدست مي­آيند و چراي ديگري مطرح مي­شود و بايد توجه داشت كه سوالات تا آن­جا ادامه پيدا مي­كند كه به يك بصيرت و بينش برسيم و يا در يك باتلاق فرو رويم. اين تكنيك را مي­توان با تكنيك سؤالات ايده برانگيز تركيب نمود (حسيني، 1378).

 

2-9-2-1-2- تكنيك يورش فكري[1]

اين تكنيك را نخستين بار دكتر آلكس آزبورن مطرح كرد و چنان مورد استفاده و استقبال مردم و سازمان­ها در غرب قرا گرفته كه جزئي از زندگي آنان شده است. يورش فكري در واژه نامه بين المللي «وبستر» چنين تعريف شده است: اجراي يك تكنيك گردهمايي كه از طريق آن گروهي مي­كوشند راه­حلي براي يك مسئله بخصوص با انباشتن تمام ايده­هايي كه به­وسيله اعضاء ارائه مي­گردد بيابند.

در اين تكنيك تمام شركت­كنندگان به ايده­يابي در محيطي كه مؤكداً خالي از عوامل بازدارنده است هدايت مي­شوند و همين روحيه آزاد منجر به آن­چه كه مي­توان آن­را ايده­هاي خارق­العاده ناميد مي­گردد.

چهار قانون اساسي در اين تكنيك ذكر مي شود:

 • انتقاد ممنوع
 • چرخش آزاد و جسارت طرح ايده­هاي خارج از ذهن با استقبال روبرو مي­شود
 • كميت ايده­ها مورد نظر است
 • تركيبات ايده­ها و اصلاح آن (حسيني، 1378).

   

   

  3-9-2-1-2- تكنيك شش كلاه فكري

  مبدع اين تكنيك دكتر ادوارد دوبونو است. به­طوركلي اين تكنيك شش جنبه يا سبك فكري را تعريف كرده و براي هركـدام كلاه رنگ خاصي را به عنوان سمبل تعيين مي­نمايد تا به­وسيله آن بتوان به طور روشــن و سريع ا ز سبك فكري (گرايش – حالت – احساس – فكر – موضع – نگرش) خود، آگاه شد آن­ را تغيير داد يا به ديگران اعلام نمود و از سبك فكري ديگران نيز آگاه شد.

  البته با كمي دقت در اصطلاح «كلاه خودت را قاضي كن» متوجه مي­شويم كه به نوعي چنين روشي در فرهنگ ايراني – اسلامي وجود داشته است. در اين تكنيك رنگ كلاه متناسب با سبك فكري مربوطه است (صمدآقايي، 1380).

  كلاه سفيد:

  سفيد رنگ خنثي و منفعل است. كلاه سفيد با موضوعات و شكل­هاي انفعالي سر و كار دارد. واقعيت­ها بدون هيچگونه قضاوتي مورد جستجو قرار مي­گيرد.

  كلاه سرخ:

  سرخ نشانه خشم شور و هيجان است. بينش هيجاني و جنبه­هاي احساسي و غير استدلالي (ابزار مناسبي براي بيرون ريختن احساسات است.

  كلاه سياه:

  نشانه منفي­نگري و افسردگي است. بيانگر جنبه­هاي منفي و بدبينانه است.

  كلاه زرد:

  زرد نشانه آفتاب و مثبت است. جنبه­هاي مثبت و خوشبينانه را دربر مي­گيرد.

  كلاه سبز :

  نشانه رويش و باروري بوده و بيانگر خلاقيت و فكرهاي نو است.

  كلاه آبي :

  سردي و آسمان را نشان مي­دهد. نشان­دهنده برنامه­ريزي و ساماندهي كلاه نظارت و استفاده از بقيه كلاه­ها است.

  تغيير احساس زاويه ديد سبك فكري و نگرش در بازي با كلاه­ها موجب آن مي­شود تا به فكر خود مسلط شده و چيزهايي را كه مي­خواهيم فرا خوانيم. علاوه بر اين چون فكر با رنگ كلاه عوض مي­شود فشاري بر شخصيت فرد وارد نشده و فقط روش فكري عوض مي­شود و مخالفت انتقال يا موضع­گيري را در گروه از بين مي­برد (صمدآقايي، 1380).

   

  4-9-2-1-2- تكنيك گروه اسمي[2]

  در اين تكنيك فرآيند تصميم گيري شامل ۵ مرحله است:

 • اعضاء گروه در بررسي يكديگر دور يك ميز جمع مي­شوند.
 • مسئله به صورت كتبي به هريك از اعضاء داده مي­شود.
 • آن­ها چگونگي حل مسئله را مي­نويسند.
 • هر يك از اعضاء به نوبت يك عقيده را به گروه ارائه مي­دهد.
 • عقايد ثبت شده در گروه به بحث گذارده مي­شود تا مفاهيم جهت ارزيابي روشن­تر و كامل­تر شود و هر يك از اعضاء مستقلاً و مخفيانه عقايد را درجه­بندي مي­نمايد و نهايتاً تصميم گروه آن تصميمي خواهد بود كه در مجموع بيشترين امتياز را به دست آورده باشد (صمدآقايي، 1380).
 •  

   

  5-9-2-1-2- تكنيك الگو برداري از طبيعت[3]

  يكي از تكنيك­هاي خلاقيت و نوآوري كه در ابداعات فني كاربرد گسترده و موفقي داشته الگوبرداري از طبيعت است. برنامه­ريزي­هاي كامپيوتر و موضوع هوش مصنوعي همه با الگوبرداري و تقليد از فعاليت­هاي مغز آدمي انجام شده است. ذهن با قدرت انتخاب­گر خود جريان­هاي طبيعت را در قالب قانون ريخته و عرصه­هاي جديدي را پيش روي بشريت مي­گشايد و ابداعات و اختراعات تازه­اي را به او ارزاني مي­دارد (صمدآقايي، 1380).

   

  6-9-2-1-2- تكنيك دلفي[4]

  در اين تكنيك افراد هيچ­گاه به صورت گروه در يك جلسه و به صورت رويارويي مستقيم جمع نمي­شوند و اين تكنيك در پنج مرحله صورت مي­پذيرد:

 • اعضاء گروه به صورت مخفيانه راه حل كتبي ارائه مي­دهند.
 • نظرات كتبي به يك ايستگاه مركزي ارسال مي­شود.
 • همه نظريات براي هر يك از اعضاء گروه ارسال مي­شود.
 • اعضاء درباره نظريات ديگران اظهار نظر كتبي به ايستگاه مركزي مي­فرستند.
 • مراحل ۳ و ۴ آنقدر تكرار مي­شود تا اتفاق آراء بدست آيد (صمدآقايي، 1380).
 • 7-9-2-1-2- تكنيك TKG

  حل گروهي مسئله كه توسط كوباياشي و كاراكيتا در سال ۱۹۶۴ ابداع شد. اين روش مبتني بر مجموعه واقيت­هايي است كه شركت­كنندگان توليد مي­كنند. اين واقعيتها داراي ۳ شرط زيرند:

 • بايد به مسئله مورد نظر مربوط باشند.
 • به­طور عيني اثبات پذير باشند.
 • مهم باشند.
 • TKG  داراي ۲ مرحله مي­باشد:

 • تعريف مسئله: شركت­كنندگان واقعيت­هاي مربوط به زمينه مورد نظر روي كارت را مي­نويسند.
 • حل مسئله: شركت­كنندگان راه­حل­هاي پيشنهادي را مي­نويسند و سپس به صورت مجموعه­اي قرائت مي شود (صمدآقايي، 1380).
 • تكنيك­هاي ديگر خلاقيت نيز كه در پرورش ذهن مي­توان از آن­ها استفاده نمود عبارتند از:

 • تكنيك ايدكاتور: تفكر كلامي و ديداري و استفاده از سمبول­هاي گرافيكي به­ جاي كلمات
 • تكنيك يورش فكري معكوس: معرفي وضعيت مطلوب و پيدا نمودن نقاط قوت يا اشتباهات آن
 • تكنيك PMI : نكات مثبت و نكات منفي موضوع و نهايتاً نكات جالب و تازه مورد را ليست نموده و موضوع را از نظر محدوديت­ها و مزايا و تازگي­هاي آن بررسي مي­نمايد
 • تكنيك ايفاي نقش
 • تكنيك چه مي شد اگر ..... ؟
 • تكنيك وارونه­سازي (كشف چيزهايي كه وجود ندارد) كارهايي كه انجام نمي­دهيد و ... (صمدآقايي، 1380).
 • [1]. Brain Storming

  [2]. No mial Grup Teechnig

  [3]. Bionics

  [4]. Delphi tec


  برچسب‌ها: ،

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ۵ آبان ۱۳۹۷ساعت ۱۰:۱۵:۰۲  توسط مدير  نظرات (0)  در  وبسايت دكتر مزرعه اطلاعات پزشكي صحيح جهت آشنايي هموطنان با نكات مهم درباره سلامتي و نحوه كنترل و درمان بيماري هاي شايع ارائه مي شود.
  اطلاعات كاربردي در مورد


  در دسته بندي هاي زير  اطلاعات پزشكي  پوست، مو و زيبايي  تغذيه  زنان و زايمان  سرطان  بيماري‌ هاي قلبي  ديابت  فشار خون  كمك‌ هاي اوليه  اطلاعات دارويي  تجهيزات پزشكي  تجهيزات خانگي  تجهيزات بيمارستاني  تجهيزات آزمايشگاهي


  براي ورود به سايت اطلاعات پزشكي دكتر مزرعه اينجا كليك كنيد

   


  برچسب‌ها: ،

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ۵ آبان ۱۳۹۷ساعت ۱۰:۱۱:۴۹  توسط مدير  نظرات (0)

  نقدي بر شايستگي هاي مورد نياز بازار كار در نظريه جهاني شدن

  نيروي انساني در بازار كار جهاني به عنوان مهمترين دارايي سازمانها و مزيت رقابت آنها مطرح مي باشد. توليد محصول در بازارهاي جهاني به سرمايه انساني ماهر و مهارتهاي تكنولوژيكي بالا همراه با خلاقيت بالا نياز دارد (صابوني،1385). اين عوامل موجب تغييراتي در  مشاغل و ماهيت كار شده است. تحرك آزاد كار بدون پايبندي به يك مكان خاص، انعطاف پذيري مشاغل و چند وظيفه اي بــودن كار نـمونه اي از ايـن تـغيــيرات مي باشد. بر اين اساس نيروي كار نيز به مهارتهايي متفاوت با مهارتهاي قبلي نيازمند است.

  «صاحبنظران معتقدند تأثيرات جهاني شدن بر اشتغال و ماهيت كار باعث شده تا تغييراتي هم در الگوها و استراتژهاي سنتي برنامه ريزي آموزشي به وجود آيد. اين الگوها و استراتژي ها پيشتر بر اهداف ملي و محلي و اقتصاد ملي متمركز بوده اند. به همين خاطر فرايند جــهاني شـدن نيازمند مهارت هاي جـديـدي اسـت كـه برنامه ريزان آموزشي بايد درك صحيحي از آنها داشته باشند. در حقيقت همان نيروهاي كه دولت، اقتصاد و فرهنگ را متأثر مي سازد، بر نظام آموزشي و برنامه هاي درسي نيز تاثير مي گذارند و در صورتي كه نظام آموزشي بخواهد در راستاي تحولات جهاني شدن حركت نمايد بايد تغييرات صنعتي و سازماني و الگوهاي استخدامي سازمان هاي جديد را در نظر بگيرد. و متعاقباً در برنامه هاي آموزشي، مهارت هاي خاصي را مورد توجه قرار دهد. در واقع در فرايند جهاني شدن  مهارت هايي مانند كار گروهي، حل مسئله، ارتباطات، استفاده از رايانه و مسوليت پذيري در الگوهاي استخدامي به طور فزاينده اي مورد تاكيد قرار مي گيرد» (مهرعلي زاده، 1384).

  اين عوامل باعث شده كه امروزه تجديد نظرهاي صورت گرفته در مورد الگوهاي تربيت دانشجويان توجه بيشتر را بر روي آموزش به شيوه پژوهش گري داشته باشند. در روش هاي جديد برنامه ريـزي درسي تـأكيد زيادي بر روي حل مسأله، طـراحي هاي خلاق و تـوان پردازش اطلاعات مي شود.

  در مجموع يك اصل مسلم در فرايند جهاني شدن اقتصادي اين است كه طي فرايند جهاني شدن، ماهيت فعاليت سازمانها  دگرگون شده است، و اين اعتقاد وجود دارد كه بازارهاي جهاني، رقابت جهاني و مديريت جهاني موجب تغيير در ساختار، ديدگاه ها، سازمان دهي و رفتار سازمان ها شده است. همچنين، جهاني شدن به طور گسترده اي با تحولات تكنولوژيك در حوزه هاي حمل و نقل، ارتباطات و داده پردازي رابطه دارد. لذا اين تحولات موجب تغيير در مهارتها و شايستگي هاي مورد نياز مي شود.

  با وجود اهميتي كه مهارتهاي و شايستگي هاي بازار كار، در توسعه منابع انساني دارد ليكن هنوز ابهامات زيادي در معاني و اشكال گوناگون شايستگيهاي مطرح شده براي اشتغال در بازار كار جهاني وجود دارد كه اين امر توجه و دقت بيشتري را از سوي صاحبان امر به موضوع مهارتها و شايستگي ها مي طلبد.

  در اين خصوص سه نكته اصلي قابل تأمل است:

  الف- اولين مسأله اي كه مي توان در اين زمينه عنوان كرد ميزان ارزش، عقلاني و مهم بودن شايستگي هاي مطرح شده در بازار كار جهاني است. در اينجا، ممكن است اين پرسش عنوان گردد كه آيا شايستگي هاي مطرح در نظريه جهاني شدن از مباني فلسفي و استحكام تجربي لازم برخوردار هستند و اينكه كدام يك از اين مهارتها و شايستگي ها از اهميت و اولويت  بيشتري برخوردار هستند و كدام يك از اين مهارتها و شايستگي ها از اهميت كمتري دارند؟

  ب- در ضمن برخي از مهارتهاي ذكر شده؛ مانند كارگروهي، حل مساله و ارتباطات كه ما از آنها به عنوان مهارتها و شايستگـي هاي مـورد نياز در بازار كار جـهاني يـاد مي كنيم بسيار مبهم و كلي هستند به گـونه اي كه شامـل هـر چيز مي شوند.

  ج- سومين نكته مهم كه در اين زمينه مي توان به آن اشاره كرد آموزش اين شايستگي هاست. و توجه به اين مطلب كه آيا مدارس و مـراكز آموزشي با روند فـعلي، مـهارت ها و شـايستگي هاي مورد نياز سازمانها و مـراكز صـنعتي را تأميـن مي كنند؟ اين مسأله خود از اهميت زيادي برخوردار است چون اين نكته مسائل ديگري را نيز در پي دارد.

  آيا شايستگي هاي عنوان شده، در اغلب سازمانها و صنايع توليدي و خدماتي كاربرد دارند يا اينكه بررسي مهارت ها و شايستگي ها بيشتر ماهيتي درون سازماني دارد كه بايد با توجه به فرهنگ و دانش يك سازمان شناسايي شود به بياني ديگر آيا بين شايستگي هاي مورد نياز در سازمانهاي صنعتي با شايستگي هاي مورد نياز در ديگر سازمانها تفاوتي وجود دارد و امكان انتقال اين شايستگي ها از سازماني به سازمان ديگر وجود ندارد؟

  چنانچه استدلال شود كه اين شايستگي ها در اغلب سازمان ها و صنايع توليدي كاربرد دارند، مسأله آموزش و تدريس آن ها و شناسايي روش مناسب براي ارائه آن مهارت ها اهميت پيدا مي كند به عبارت ديگر موضوع چگونگي آموزش آن ها در نظام آموزش رسمي (مدارس و مراكز آموزش عالي) به وجود مي آيد. و بايد سعي شود تا جنبه هاي نظري، اقتصادي و اجتماعي آموزش اين مهارت ها در رابطه با نظام آموزشي؛ مدارس و دانشگاه ها و مراكز كارآموزي بررسي شود. دقت در اين عوامل باعث مي شود تا فهمي صحيح از نقش مراكز آموزشي؛ مدارس و دانشگاهها در آماده سازي افراد و آموزش شايستگي هاي مورد نياز بازار كار و نقشي را كه سازمانها در توسعه اين شايستگي ها دارند به وجود آيد.

  در مجموع اين بررسي ها مي طلبد تا در سياستگذاري نظام آموزش عالي، به تحليل بازار كار و رويكردهاي اقتصادي و اجتماعي اشتغال و نيز هماهنگ سازي نيازهاي واقعي بازار كار و تواناييهاي حرفه اي دانش آموختگان دانشگاهها توجه كنيم. بر اين اساس هر چه از برنامه ريزي آموزشي بر پايه پيش بيني نيروي انساني دورتر شويم و به سوي تحليل بازار كار و درك واقعيت هاي اقتـصادي و اجـتماعي پـيش رويـم، سياست هاي آموزش عالي انعطاف پذيرتر، گسترده تر، متنوع تر، غير متمركز تر و مشاركتي تر خواهد شد و نيز پويايي، كارآيي و اثر بخشي بيشتري خواهد داشت.


  برچسب‌ها: ،

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ۵ آبان ۱۳۹۷ساعت ۱۰:۰۸:۳۸  توسط مدير  نظرات (0)

  امر ذهني

  محافظه كاري آنقدر در حسابداري مستحكم شده كه بيشتر نوعي نگرش حسابداران، يا امري ذهني، است تا اينكه سازوكاري براي پاسخگويي به ابهام باشد. احتمالاً «چنانچه ترديد جدي در مورد ارزش گذاري يك قلم وجود داشته باشد محافظه كاري به بازي گرفته مي شود، اما اين تمام موضوع نيست، محافظه كاري نگرش حسابداران در مورد تمام جنبه هاي حسابداري است»(مجتهدزاده، 1380).

  مديران و مالكان به طور طبيعي گرايش دارند كه نسبت به واحد تجاري بيش از اندازه خوش بين باشند و اين خوش بيني موجب مي شود كه دارايي ها و درآمدها بيش از واقع نشان داده شوند. محافظه كاري نوش داروي لازم براي اين خوش بيني بيش از حد مي باشد. كارول دواين[1] استدلال مي كند كه فرونشاندن خوش بيني و القا بدبيني مشكل است. پيامدهاي خوش بيني بيش از اندازه از پيامدهاي بدبيني زياد از حد، وخيم تر است. بنابراين قواعد حسابداري براي ارزش گذاري و ثبت بدهي ها و هزينه هاي عملياتي و غيره عملياتي نبايد با قواعد حسابداري براي ارزش گذاري و ثبت دارايي ها و درآمدهاي عملياتي و غير عملياتي يكسان باشد.

  حسابدار ممكن است مرتكب يكي از اشتباهات زير شود:

  1. رد اطلاعاتي كه بعداً پي برده مي شود درست است؛ يعني رد فرضيه ي درست.
  2. پذيرفتن اطلاعاتي كه متعاقباً دريافت مي شود نادرست است؛ يعني پذيرش فرضيه ي نادرست كه در حسابرسي همان ريسك حسابرسي است.

  با شناخت وجود اين دو نوع ريسك مي توان گفت كه محافظه كاري با تحزيه و تحليل احتمالات آماري مظابقت دارد و بنابراين راه منطقي رويارويي با ابهام است. با خصوص اعتباردهندگان نياز دارند كه بدانند وضعيت مالي واحدتجاري حداقل همان چيزي است كه در صورت هاي مالي ارائه شده است. آنها نياز به حاشيه ي ايمني دارند تا خود را در مقابل تبعات منفي محافظت كنند. با وجود انتقادها طرفداران انتقاد دارند كه كماكان از محافظه كاري در عمل پيروي مي شود زيرا سال ها تجربه به حسابداران نشان داده كه محافظه كاري ميثاقي محتاطانه و مفيد در محيطي پر از ابهام است.

  2-4-6  تفاسير محافظه كاري

  واتز ريشه محافظه كاري حسابداري در گزارشگري مالي را دلايل اقتصادي مي داند و چهار عامل زير را در شكل گيري آن ذكر مي كند:

  1. قرارداد بين شركت و اشخاصي كه در استخدام آن هستند (مانند مديران) و همچنين قراردادهايي كه بين شركت و طرف هاي خارج از شركت وجود دارد. (تفسير قراردادي محافظه كاري)
  2. افزايش در هزينه هاي دعاوي قضايي. (تفسير دعاوي قضايي محافظه كاري)
  3. ديدگاه قنونگذاري حسابداري (مانند FASB، SEC)، (تفسير قانونگذاري محافظه كاري)
  4. ارتباط بين سود گزارش شده و ماليات. (تفسير مالياتي محافظه كاري)

    

  تفسير قرارداد اشاره به تضاد منافع بين طرف هاي قراردا با واحد انتفاعي دارد. اين قراردادها شامل قرارداد مديران، قرارداد بدهي به سهامداران و ساير اعتباردهندگان مي باشد(واتز، 2003).

  هركدام از اين طرف ها به دنبال منافع خود مي باشند. به عنوان مثال سهامداران تمايل دارند كه با بيش نمايي درآمدها و دارايي ها، ثروت خود را در واحد اقتصادي افزايش دهند. همچنين مديران تمايل دارند كه از طريق بالا نشان دادن عملكرد مالي و دريافت پاداش، ثروت خود را افزايش دهند. مديران و حسابرسان شركت، بيشتر به خاطر بيش بيان كردن عايدات و دارايي ها تحت پيگرد قرار مي گيرند تا كمتر بيان كردن آنها. همچنين قانونگذاران حسابداري، هزينه ناشي از بيش بيان كردن عايدات و دارايي ها را از منافع آن بيشتر مي دانند. علاوه بر اين ارتباط بين سود گزارش شده و ماليات نيز مي تواند تمايلاتي را در شناسايي متفاوت هزينه ها و عايدات به وجود آورد.

  [1]Dvayn


  برچسب‌ها: ،

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ۵ آبان ۱۳۹۷ساعت ۱۰:۰۵:۲۶  توسط مدير  نظرات (0)

  سرمايه فرهنگي در راستاي تقويت سازمان :


  مي توان سرمايه فرهنگي را مجموعه اي از روابط ، معلومات ، اطلاعات و امتيازات فرض كرد كه فرد براي حفظ كردن يا بدست آوردن يك موقعيت اجتماعي از آن استفاده مي كند . سرمايه فرهنگي شكلي از سرمايه هاي كيفي است كه بصورت عيني به چشم نمي آيد. از اين رو مي توان سرمايه فرهنگي را گونه اي از اقسام سرمايه اجتماعي دانست. در پژوهشي كه بر اساس فرضيه عدم امثال آن مي تواند به تساوي سرمايه فرهنگي انجام گرفته است ، چنين نتيجه گيري مي شود كه نابرابري فرهنگي فقط با رفتار و اعمال فرهنگي كه براي افراد و گروه ها مقدور است ، مشخص مي شود تئاتر و اپرا رفتن ، مجله و روزنامه خواندن ، سينما رفتن ، دوربين عكاسي داشتن و عنوان نشانه ها و امكانات سرمايه فرهنگي به شمار آيد امكاناتي كه بطور يكسان در دسترس همه نيست. (Albrecht , 2003:8)


  2-2-5-4.ضرورت توجه به فرهنگ سازماني :


  فرهنگ سازماني عبارت است از الگوي عمومي رفتارها ، باورها ، تلقي هاي مشترك و جمعي ارزشهايي كه اكثر اعضاء سازمان در آن سهيم اند. فرهنگ سازماني ضابطه هايي است كه به افراد سازمان مي گويد چه چيز ارزش است و چه چيز ارزش نيست. ناگفته پيداست كه در مطالعه فرهنگ سازماني همچون ديگر زمينه هاي علوم انساني نمي توان روش واحدي را توصيه و تجويز نمود، جهت بررسي  فرهنگ سازماني در سازمان ها شيوه هاي متعددي وجود دارد كه با توجه به امكانات و شرايط ، محدوده ي زماني ، وسعت بررسي ، سازمان مورد نظر ممكن است يك يا چند شيوه مناسب باشد (كاوسي و همكاران ، 1389 :133) .


   


   


  2-2-5-5. تبديل سازمان به سازمان يادگيرنده :


  سازمان يادگيرنده نيازهاي محيطي را تشخيص مي دهد و ابزار هماهنگي خود با آنها را فراهم مي سازد و خود را به محل يادگيري تبديل مي نمايد و يادگيري را جهت مي دهد. زيرا در محيط متلاطم و پيچيده با تغييرات پرشتاب و متغيرهاي نوظهور ، تنها مي توانند به موفقيت برسند كه با تصميم شايسته فعاليت هاي خود را رهبري نمايند و تصميم مقتضي بدون وجود دانش ميسر نمي باشد ، بنابراين، دانش مزيت رقابتي آينده داري مي باشد (كاوسي وهمكاران ،  1389 :129).


  دانلود پايان نامه ارشد (متن كامل) :


  بررسي رابطه بين ابعاد هوش سازماني و عملكرد كاركنان در دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني استان گيلان


  مقاله (چكيده) :


  امروزه ديگر بر كسي پوشيده نيست كه راز و رمز بقاي سازمان ها و گروه ها ، توانايي آنها در كسب دانش و اطلاعات مورد نياز مي باشد و سازمان هاي زيادي يافت مي شوند كه عليرغم اينكه از تواناييهاي بالقوه ارزشمند برخوردار مي باشند اما در رويارويي با تغييرات محيطي دچار آشفتگي مي شوند و نظم موجود بين عوامل مختلف آنها بهم مي خورد و سيستم ، كارآمدي خود را از دست مي دهد، زيرا در كسب دانش و آگاهي لازم براي مواجهه با اين شرايط شكست خورده اند و ساز و كار لازم جهت دريافت دانش را نداشته اند (choo,2005:81).


  2ـ2 ـ 6. هوش سازماني و يادگيري :


  براي درك هوش سازماني واهميت آن در محيط كسب و كار ، بايد دو جنبه را در نظر گرفت. جنبه ي غربي كه به وسيله ي پيتر سنج و گريس آرگريس در ايلاات متحده امريكا تعيين شده است و جنبه ي شرقي آن به روش فكري ژاپني توسط نوناكا و هيروتاكا تغيير يافته است. طبق نظريه ي پيتر سنج ، براي اينكه سازماني تعليم داده شود ، اعضاي آن بايد مدلهاي تشريحي و فكري جديد را ايجاد كنند و در ديدگاه هدف مشترك سهيم شوند. ديدگاه پيتر سنج در مورد يادگيري سازماني ، در خصوص گروهي از افرادي كه به طور مستمر توانايي خود را در جهت ايجاد نتايجي تقويت مي كنند كه خود علاقه مندند و ثابت شده است (Lefter et al ,2008: 40).


  يادگيري سازماني  يكي از مولفه هاي بحراني در هوش سازماني است كه توانايي حل مسائل و مشكلات آن سازمان مي باشد. به اين ترتيب يادگيري سازماني منبعي راهبردي محسوب مي گردد كه در تمام سطوح سازماني ظاهر مي شود. يادگيري در سطح كلي سازمان يا سطح كلان سازماني بيانگر هسته ي يادگيري سازماني است. با توجه به اينكه اين يادگيري ير سطح يادگيري فردي و گروهي بنا شده است، آنچه براي اين يادگيري عامل اساسي است كه همراه با آن ساختارهاي سازماني لازم نيز بايد فراهم گردند (ملك زاده ، 1389: 33).


  يادگيري مي تواند از طريق آموزش دادن  صورت گيرد، اما موثرترين راه يادگيري انجام دادن خود عمل است. آموزش فاقد فوريت لازم براي حل مسئله در موقعيت هاي واقعي است و ممكن است براي امور آتي مناسب نباشد. اما زماني كه سازمان درگير حل يك مسئله ي سخت است، شكي وجود ندارد كه مطالب مهم بايد ياد گرفته شوند و در حافظه ي متحد ذخيره شوند. ( Halal ,1998 : 24)

   


  برچسب‌ها: ،

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ۵ آبان ۱۳۹۷ساعت ۱۰:۰۲:۱۴  توسط مدير  نظرات (0)

  فهرست مطالب

  عنوان                                                                                                                                                                شماره صفحه

  چكيده 1

  فصل اول: طرح تحقيق

  مقدمه. 3

  بيان مسأله: 3

  ضرورت تحقيق: 4

  اهداف تحقيق.. 5

  فرضيه‌هاي پژوهش.... 5

  تعريف اصطلاحات و متغيرها 6

  تعريف نظري راهبردهاي حل مسأله. 6

  تعريف عملياتي راهبردهاي حل مسأله: 6

  متغيرهاي تحقيق.. 7

  متغير مستقل.. 7

  متغير وابسته: 7

  متغيرهاي كنترل.. 7

  تعريف عملياتي آموزش راهبردهاي حل مسئله (متغير مستقل) 8

  تعريف نظري نگرش (متغير وابسته اول) 9

  تعريف نظري پيشرفت تحصيلي رياضي (متغير وابسته دوم) 9

  تعريف عملياتي نگرش نسبت به رياضي (متغير وابسته اول) 9

  تعريف عملياتي پيشرفت تحصيلي  رياضيات (متغير وابسته دوم) 9

  فصل دوم: مباني نظري پيشينه

  مقدمه. 11

  الف- مباني نظري در زمينه موضوع تحقيق.. 11

  تعريف و ويژگيهاي مسئله و حل مسأله. 11

  حل مسئله و انتقال يادگيري.. 12

  رابطه بين تفكر انتقادي و حل مسئله. 12

  راهبردهاي حل مسأله و فراشناخت... 13

  نظريه‌هايي پيرامون حل مسأله. 13

  حل مسئله از ديدگاه رفتارگرايي.. 13

  حل مسئله از ديدگاه گشتالت: 14

  مراحل آموزش حل مسئله (الگوي دي چكووكرافورد) 16

  پيشنهادهايي براي افزايش توانائيهاي حل مسئله در يادگيرندگان: 18

  طرح جورج پوليا پيرامون حل مسئله. 19

  1- فهميدن يا درك مسئله: 19

  2- طرح نقشه (پيش‌بيني و انتخاب راه‌حل مسئله) 20

  3- اجراي نقشه (استفاده از راه‌حل و رسيدن به پاسخ): 20

  4- مرور و امتحان كردن جواب (ارزيابي نتايج) 20

  مباني نظري در زمينه نگرش.... 22

  تعريف نگرش.... 22

  ويژگيها و ابعاد نگرش.... 22

  گسترش نگرشها 23

  تغيير نگرش.... 23

  الگوهاي يادگيري تغيير نگرش.... 24

  الف) نظريه محرك پاسخ.. 24

  نظريه هاولند: 24

  ب) نظريه مشوقها و تعارضها 24

  الگوهاي شناختي تغيير نگرش.... 25

  الف) نظريه تعادل.. 25

  ب) نظريه توافق.. 26

  ج) نظريه همسازي شناختي.. 27

  د) نظريه قضاوت اجتماعي.. 27

  الگوهاي كاركردي.. 27

  نگرشها و آموزش و پرورش.... 28

  پيشينه پژوهش خارج از كشور 28

  پيشينه پژوهش در داخل كشور 30

  فصل سوم: روش پژوهش

  روش تحقيق: 33

  جامعه آماري.. 33

  نمونه و روش نمونه‌گيري: 33

  ابزار پژوهش.... 34

  درصدبندي صفحات كتاب.. 34

  شيوه اجرا 35

  جلسه اول: 35

  جلسه دوم. 35

  جلسه سوم. 36

  جلسه چهارم. 36

  جلسه پنجم. 36

  جلسه ششم. 36

  جلسه هفتم. 36

  روش تجزيه و تحليل داده‌ها 37

  فصل چهارم: تجزيه وتحليل دادها

  تحليل نتايج و بيان توصيفي يافته‌ها 39

  مقدمه: 39

  آزمون همتاسازي: 39

  تحليل دادها با استفاده از آمار توصيفي.. 40

  تجزيه و تحليل داده‌ها با استفاده از آمار استنباطي.. 45

  الف) فرض اول: 45

  ب) فرضيه دوم. 46

  فصل پنجم: نتيجه گيري و پيشنهادات

  نتايج پژوهش.... 49

  محدوديتهاي پژوهش.... 51

  پيشنهادات به پژوهشگران.. 51

  منابع و مأخذ. 52

   

   

   

   


  برچسب‌ها: ،

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ۵ آبان ۱۳۹۷ساعت ۰۹:۵۹:۰۲  توسط مدير  نظرات (0)

  متن كامل :

  فسخ نكاح در حقوق مدني ايران و مذاهب خمسه

  نكاح يا ازدواج در قانون مدني ايران و بسياري از كشورها تعريف نشده است  نكاح  در لغت به معني  صم ( پيوستن) است و در اصطلاح  حقوقي مي توان  آن را چنين  تعريف كرد: « نكاح قرار دادي است  كه به موجب آن  زن و مرد در زندگي  با يكديگر  شريك و متحد شده ، خانواده  اي تشكيل  مي دهند...[1]»

  بعضي از استادان حقوق در تعريف نكاح گفته اند : «نكاح عبارت از، رابطه حقوقي است  كه به وسيله عقد بين مرد و زن حاصل مي گردد و به آنها حق مي دهد كه تمتع جنسي از يكديگر ببرند »[2]

  البته تمتع جسمي از مهمترين  اغراض نكاح است و شايد مهم ترين  هدفي است كه اشخاص را به عقد نكاح  وا مي دارد ولي اغراض  ديگري مانند توالد و تناسل  و همكاري در زندگي  نيز در نكاح وجود دارد.

  بعضي از حقوقدانان  اسلامي نكاح را چنين  تعريف كرده اند: « نكاح، عقدي است كه به هر يك از زوجين حق استمتاع  از ديگري را به وجه  مشروع مي دهد »[3]

  اگر استمتاع را در اين تعريف به معني عام و شامل هرگونه  بهره گيري  بدانيم تعريف مذكور به جا و قابل قبول خواهد بود .»[4]

  دراينجا به تعريفي كه فقه از نكاح كرده است مي پردازيم :

  « النُكاحُ مُستحبُّ مؤكَّد وفضلُه  مشهور محققٌ  حتّي  أنَّ  المتّزوَجَ يُحِرزُ نصفَ دينهِ ورويَ: ثُلثا دينه. وَهيَ مِن اعظَمِ الفوائدِ بعدَ الاسلامِ »

  ترجمه اينكه : «ازدواج  كردن از مستحبات موكد است و فضيلت آن در ميان مسلمانان  مشهور و در شرع  اسلام محقق است، تا آنجا كه رهبران  ديني گفته اند  كسي كه ازدواج  مي كند نيمي از دين خود را حفظ مي كند و در روايتي آمده است، دو سوم  دين خود را حفظ ميكند و اختيار كردن همسر، پس از اسلام ، بزرگترين  بهره ها  و فايده ها به شمار مي رود»[5]

  «در حقوق انگليس نيز، تعريف مشهور لرد پنزنس Lord penzance  كه نكاح را، اتحاد ارادي بين زن و مرد براي مدت  عمر دانسته است » . [6]

   

   

  1-2-5- موارد انحلال عقد نكاح

  روابط بين زن ومرد در زمان نكاح  با يكي از عوامل زير منحل مي شود:

  طبـق ماده 1120 قانون مدني  : « عقد نكاح به فسخ يا به طلاق با به بذل  مـدت در عقـد انقطاع منحـل  مي شود:

  1-حق برهم زدن عقد نكاح  با شرايط خاصي

  2-طلاق در ازدواج  دائم

  3-پايان يافتن  مدت در ازدواج موقت

   

  1-2-6- مفهوم فسخ نكاح

  «فسخ نكاح تنها به اراده  صاحب حق واقع مي شود و نيازي  به رضاي طرفين ندارديعني در زمره ي ايقاعات است  نه قراردادها.  فسخ كننده بايد اهميت  داشته باشد  وبهمين دليل  فسخ نكاح مجنون  باولي يا قيم  اوست»[7]

  به نظرمي رسد؛ فسخ نكاح طبق ماده  1120 قانون مدني  شامل انحلال  يا بر هم خوردن  نكاح به يكي از عوامل قانوني بدون دخالت  زوج يا زوجه است. آنچه ما مورد بحث قرارمي دهيم،  فسخ در نكاح دائم  و طلاق است و بررسي شباهت ها وتفاوت هاي اين دو امر حقوقي است. به دليل اهميتي  كه درامر نكاح  وجود دارد برخلاف بقيه عقود خيار فسخ  وجود نداشته و تنها در مواردي  كه قانون آنرا ذكر كرده است،  حق فسخ نكاح براي  طرفين نكاح به وجود مي آيد.[8]

   

  1-2-7-مفهوم طلاق

  از نظر لغوي به معني رها شدن مي باشد و دراصطلاح عبارت ازپايان دادن زناشويي به وسيله زن وشوھر . طلاق را اغلب راه حل رايج وقانوني عدم سازش زن وشوھر، فرو ريختن ساختار زندگي خانوادگي، قطع پيوند زناشويي واختلال ارتباط والدين با فرزندان تعريف كرده اند .[9]

  « طلاق » اسمي براي تطليق است يعني از بين بردن قيد و اصطلاح شرعي به معناي از بين بردن قيد نكاح است . دركتب لغت ، براي واژه طلاق معناي گوناگوني گفته شده است مانند : رهايي ، آزاد كردن ، ترك كردن ، مثلاً گفته مي شود : « طلقت القوم . قوم را ترك كردم » طلاق در اصطلاح شرعي عبارت است از « ازله قيد النكاح بصيغه مخصوصه » طلاق ، گسستن و از بين بردن قيد ازدواج با لفظ مخصوص است . [10]

  بعضي از استادان حقوق فرانسه طلاق را اين چنين تعريف كرده اند : طلاق قطع رابطه زناشويي به حكم دادگاه در زمان حيات زوجين ، به درخواست يكي از آنها يا هر دو است . در حقوق امروز ايران طلاق ممكن است به حكم دادگاه يا بدون آن واقع شود و در تعريف آن مي توان گفت ، طلاق عبارتست از انحلال نكاح دائم با شرايط خاص از جانب مرد يا نماينده او . بنابراين طلاق ويژه نكاح دائم است و انحلال نكاح منقطع از طريق بذل يا انقضاء مدت صورت مي گيرد . ماده 1139 قانون مدني در اين باره مي گويد : طلاق مخصوص عقد دائم  است  و زن منقطعهبا انقضاء مدت ياب ذلآن از طرف شوهر از زوجيت خارج ميشود .

  از نظر ماهيت حقوقي ، در فقه اسلامي و قانون مدني ، طلاق ايقاعي است كه از سوي مرد يا نماينده او صادر مي شود حتي در موردي كه طلاق بر اساس قوانين زوجين كه شرط يا انگيزه طلاق مي باشد غير از خود آن است و طلاق ، يعني آخرين عملي كه با اجراي صيغه تحقق مي پذيرد و رابطه نكاح را منحل مي كند ، در هر حال ، يك عمل حقوقي يك جانبه ( ايقاع ) است و ناشي از ارادۀ طرفين نمي باشد .

  طلاق در لغت در معاني متعدد از قبيل : رهايي ، آزادكردن ، ترك كردن ، واگذشتن ، گشودن گره و..... به كار رفته است . از طلاق در اصطلاح فقها و حقوقدانان نيز تعاريف متفاوتي به عمل آمده است . در اصطلاح شرعي ، طلاق عبارت است از   » ازاله قيدالنكاح بصيغه مخصوصه »يعني : طلاق زايل نمودن قيد و پيوند نكاح است با صيغه مخصوص . آوردن كلمه صيغه مخصوصه براي تميز طلاق ازفسخ است ؛ چون در فسخ نيازي به صيغه مخصوص نيست.[11]

  برخي از حقوقدانان طلاق را ايقاعي تشريفاتي دانسته اند كه به موجب آن مرد ،به اذن يا حكم دادگاه، زني را كه به طور دائم در قيد زوجيت اوست رها مي سازد . برخي ديگر در تعريف طلاق گفته اند : «طلاق عبارت است از انحلال نكاح دائم با شرايط و تشريفات خاص از جانب مرد يا نماينده قانوني او». از ميان تعاريف مذكور، تعريف اخير صحيح تر به منظور مي رسد. البته اين تعريف با اندكي تفاوت به تعريف فقها نزديك است .[12]

  در باب  موجبات يا اسباب طلاق چيزهائي است كه مجوز طلاق به شمار آمده و به استناد آنها مي توان اقدام به طلاق كرد. در قانون مدني به پيروي از فقه اماميه اسباب و موجبات طلاق به شرح زير است :

  اولا، مرد مي تواند برابر مقررات قانون مدني با مراجعه به دادگاه زن خود را طلاق دهد

  ثانيا ، زن در موارد خاصي در قانون مدني مي تواند از دادگاه تقاضاي طلاق كند .

  ثالثا ، زوجين با شرايط خاصي مي توانند درباره طلاق توافق كنند[13] . به اين گونه طلاق ، خُلع يا مبارات مي گويند .

  طلاق خلع : در فقه و حقوق مدني به طلاقي گفته مي شود كه زوجه بجهت كراهت از شوهر مالي به او مي دهد و طلاق مي گيرد . آن مال ممكن است عين يا معادل مهر و بيشتر و يا كمتر از آن باشد .

  طلاق مبارات : در فقه و حقوق مدني طلاقي را گويند كه زن و مرد از يكديگر كراهت داشته باشند و زوجه طلاق بخواهد در عوض مالي كه به شوهر مي دهد نبايد زائد بر مهريه باشد .[14]

  [1] امامى، سيد حسن، حقوق مدنى (امامى)، انتشارات اسلاميه، تهران - ايران، 1387،ج4ص269

  [2] كاتوزيان، حقوق خانواده،دوره مقدماتي حقوق مدني: خانواده،1384،نشر ميزان،ج1ص20

  [3] محقق داماد، حقوق خانواده،پيشين،ص22

  [4]-صفايي،سيد حسن ،امامي ،اسد الله ، پيشين ،ج 1. ص 23و24

  [5]- همان ، ص 48

  [6]-كاتوزيان، ناصر ،حقوق مدني ،پيشين ،جلد اول ،ص27

  [7]- كاتوزيان، ناصر ،حقوق مدني ،پيشين ،جلد اول ،ص 176.

  3- همان

  [9]-دياني، عبدالرسول، وكالتدرطلاق(شيوهايبرايتعديلحقانحلاليكجانبه)مجلهدادرسي،سالدورهچهارم  -شماره  24، 1379  ،ص41

  [10]-صفايي، سيد حسن ، قاسم زاده مرتضي،اشخاص ومحجورين انتشارات وزارت فرهنگ ، تهران، چاپ هشتم،1382 جلد 1،84

  [11]-همان

  [12]- همان

  [13]-منصور ،جهانگير، پيشين ، مواد ۱۱۴۵ و ۱۱۴۶

  [14]-دياني، عبدالرسول، وكالتدرطلاق (شيوه اي براي تعديلحقان حلال يك جانبه )،پيشين


  برچسب‌ها: ،

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ۵ آبان ۱۳۹۷ساعت ۰۹:۵۵:۵۰  توسط مدير  نظرات (0)

  تعارض

  اصطلاح تعارض از جمله مفاهيمي است كه معاني مختلفي از آن مستفاد مي­شود. روانشناسان بيشتر به جنبه روانشناختي آن، يعني تضاد­هاي دروني و جامعه­شناسان بيشتر به جنبه اجتماعي تعارض، يعني تضاد­هاي ميان افراد و گروه­ها پرداخته­اند. در اين ميان پژوهشگران و نظريه پردازان علوم رفتاري و مديريت، به اقتضاي مباحث خود، هر دو بعد را مبناي مطالعات خود قرار داده­اند ( ايزدي، 1379).

  پوتنام و پل[1](1987) تعارض را اين­گونه بيان كرده­اند " افرادي كه با يكديگر ارتباط متقابل داشته و در زمينه اهداف اصلي، اهداف فرعي و ارزش­ها بين آن­ها اختلاف وجود دارد و افراد، ديگران را به عنوان مانعي بالقوه در جهت اهداف خود تلقي مي­كنند. در اين تعريف به سه ويژگي تعارض يعني تعامل افراد با يكديگر، وابستگي متقابل و اهداف نا­سازگار اشاره شده است.

  تعارض فرايند مقاومت و مقابله است كه بين گروه­ها و افراد در سازمان­ها رخ مي­دهد. در واقع تعارض استفاده از قدرت در مشاجره و مقابله بر خلاف علائق را شامل مي­شود و زمان زيادي را براي پديدار شدن، بيشتر از رويدادي كه به طور آني رخ مي­دهد و ناپديد مي­شود به خود اختصاص مي­دهد. اين تعريف اشاره مي­كند كه تعارض مشكلي است كه مديران بايد قادر باشند آن را كنترل كنند ( وگنر و هالنبك[2]، 2009).

  كنتون و پن[3] (2009) دو تعريف از تعارض ارائه داده­اند كه جنبه­هاي مختلف آن را نشان مي­دهد.

  • تعارض، نزاع، مخالفت، ناسازگاري، تناقض، دعوا و عدم توافق و تضاد است. اين تعريف اشاره دارد كه تعارض به نوعي بيرون از خودمان و بين دو يا چند نفر وجود دارد.
  • يك حالت عاطفي كه به وسيله دو دلي، بي قراري، ترديد و تيرگي روابط مشخص شده است.

  تعارض عبارت است از رفتار عمدي و آگاهانه كه به منظور جلوگيري و ممانعت از تحقق اهداف ساير افراد صورت مي گيرد (مولينز، 1999).

  والتون و مك كري[4] كه تا حدي بر روي اين مشكل سازماني كار كرده­اند، تعارض را تعامل عمدي و آگاهانه دو يا چند واحد پيچيده اجتماعي كه براي تعريف يا باز­شناسي شرايط و به هم مرتبط بودن خود در تلاش و تقلا هستند تعريف كرده­اند (ايزدي، 1379).

  تعارض فرايندي است كه وقتي يك شخص يا گروه، تفاوت­ها و تضاد بين خودشان و افراد يا گروه­هاي ديگر را درك مي­كنند آغاز مي­شود. اين تفاوت­ها و تضاد­ها ممكن است در مورد علاقه­ها، منابع، باور­ها و ارزش­ها يا فعاليت­هايي كه براي آن­ها اهميت دارد باشد (گلفند و دروا[5]، 2008).

  مارچ و سايمون[6] (1958) تعارض را به عنوان شكست و ناكامي در مكانيزم­هاي استاندارد تصميم­گيري به گونه­اي كه به واسطه آن فرد يا گروه، در انتخاب يك راه­ حل عملي جهت اقدام با مشكلاتي مواجه مي­شود، تعريف مي­كنند (رحيم[7]، 2001).

  تعارض نوعي رفتار است كه ممكن است دو يا چند قسمت در تضاد يا ستيز باشند كه خود از محروميت از فعاليت-ها يا تاثيرگذاري اشخاص يا گروه­ها بر يكديگر ناشي مي­شود (ليترر[8]، 1966؛ به نقل از رحيم، 2001).

  1. Putnam & Poole
  2. Wagner & Hollenbeck
  3. Kenton ,& Penn
  4. Walton & McCarcy
  5. Gelfand & Dreu
  6. March & Simon
  7. Rahim
  8. Litterer

  برچسب‌ها: ،

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ۵ آبان ۱۳۹۷ساعت ۰۹:۵۲:۳۷  توسط مدير  نظرات (0)

  فرايند فروش شامل چندين گام مي­باشد

  1. شناسايي مشتريان بالقوه[1]

  در فرايند فروش شناسايي مشتريان بالقوه و واجد شرايط نخستين مرحله است. اغلب‏، فروشنده بايد به­گونه اي با مشتريان بالقوه تماس برقرار كند و اندك فروشي بنمايد. اگرچه شركت در اين زمينه اقدام­هاي لازم را بعمل مي­آورد‏، ولي فروشنده بايد براي يافتن و شناسايي مشتريان بالقوه از مهارت­هاي لازم برخوردار باشد. او مي­تواند از مشتريان كنوني سراغ و آدرس مشتريان بالقوه را بگيرد، براي اين كار مي تواند به منابع شخصي مانند عرضه كنندگان مواد اوليه معامله گران و فروشندگاني كه با وي رقابت نمي­كنند و بانك­ها مراجعه كند. فروشنده بايد شيوه شناسايي مشتريان واجد شرايط را بداند‏ يعني شيوه­اي را كه بتوان مشتريان مناسب را از مشتريان نامناسب تفكيك كرد.

   پايان نامه: رتبه­ بندي مهمترين عوامل آميزه بازاريابي مؤثر در رفتار مصرف كنندگان رب گوجه ­فرنگي

  1. تدارك اوليه[2]

  فروشنده پيش از ايجاد تماس با يك مشتري بالقوه، بايد تا آنجا كه امكان دارد اطلاعات لازم درباره سازمان موردنظر بدست آورد و نيز بكوشد درباره مسئولان خريد سازمان اطلاعاتي جمع­آوري نمايد. اين مرحله را مرحله تدارك اوليه گوييم. فروشنده مي­تواند به منابع شناخته شده مراجعه نمايد با آشنايان تماس بگيرد و بكوشد اطلاعات لازم را درباره شركت موردنظر كسب نمايد. تعيين زمان مناسب براي ايجاد ارتباط يا تماس نيز از اهميت زيادي برخوردار است‏، زيرا بسياري از مشتريان بالقوه در زمان­هاي خاصي بسيار مشغول­اند. سرانجام، فروشنده بايد براي هر يك از مشتريان از يك استراتژي كلي فروش استفاده كند و در اين باره تدبير لازم را بينديشد.

  1. نخستين تماس[3]

  در مرحله نخستين تماس فروشنده بايد شيوه برخورد، خوش آمدگويي و استقبال از خريدار را بداند و بتواند ارتباطات را به شيوه­اي نيكو آغاز كند. در اين مرحله، ظاهر فروشنده، نخستين جمله­هايي را كه بر زبان مي راند و شيوه برخورد از اهميت بالايي برخوردار است. فروشنده پس از انجام دادن مراسم معرفي مي­تواند نظر خريدار را جلب نمايد به او تقديم كند(كاتلر، آرمسترانگ، 1380: 785).

  1. معرفي محصول[4]

  در مرحله معرفي محصول فروشنده داستان محصول را به خريدار مي­گويد و او را از راه­هايي مي­تواند با استفاده از آن محصول صرفه­جويي­هاي پولي بنمايد، آگاه سازد. فروشنده درباره ويژگي­هاي محصول صحبت مي­كند، ولي همواره بر مزايايي تأكيد مي­نمايد كه منافع مشتري را تأمين خواهد كرد. فروشنده مي­تواند با استفاده از دفترچه، نمودار، دستگاه ضبط يا فيلم و سرانجام با عرضه نمونه­هايي از محصول را ببيند، پس از آگاهي يافتن از اين ويژگي­ها بهتر مي­تواند از مزايا و منافع آن آگاه گردد.

  1. از ميان برداشتن موانع( اداره مخالفت­هاي مشتري[5])

  تقريباً مشتريان، هميشه به­هنگام معرفي محصول يا زماني كه بخواهند سفارش دهند اعتراض­هايي مي نمايند و به اصطلاح موانعي را بر سر معامله به­وجود مي­آورند. امكان دارد اعترض معقول يا منطقي باشد و در بسياري از مواقع اين اعتراض­ها به صورتي آشكار ابراز نمي­شود. فروشنده به­هنگام اقدام جهت از ميان برداشتن موانع بايد روش يا راهي مثبت در پيش گيرد، بكوشد اعتراض­هاي ناگفته و پنهان را شناسايي كند و از خريدار بخواهد آن­چه در دل دارد بيان نمايد، آنگاه با استفاده از هر فرصتي اطلاعات بيشتري به خريدار بدهد و با مهارت به­گونه­اي عمل نمايد كه ابزار اعتراض و مانع تراشي را به عنوان دليلي موجه بداند كه خريدار براي خريد ارائه مي­كند. هر فروشنده­اي بايد در زمينه رفع موانع آموزش­هاي لازم را ببيند(كاتلر، آرمسترانگ، 1380: 786).

  1. بستن قرارداد[6]

  فروشنده، پس از اين­كه موانعي را كه خريدار بالقوه آينده ايجاد مي­كرد، از ميان بردارد، بايد بكوشد قرارداد فروش را ببندد. برخي از فروشندگان در بستن قرارداد كوشش لازم را نمي­نمايند يا نمي­توانند آن را بخوبي انجام دهند. امكان دارد آنها از اعتماد به نفس لازم برخوردار نباشند، جرأت نكنند كه از خريدار درخواست گرفتن سفارش بنمايند يا نتوانند لحظه مناسب براي بستن قرارداد فروش را تشخيص دهند. فروشنده بايستي بتواند نشانه­ها يا علامت­هايي را كه گوياي فرا رسيدن زمان بستن قرارداد است، شناسايي نمايد. اين علامت‌ها به­وسيله خريدار داده مي­شود، مانند اقدام­هاي عملي، تفسير يا پرسش­هايي كه او مي­نمايد. فروشنده مي­تواند از روش­هاي مختلف جهت بستن قرارداد استفاده كند، در نوشتن فرم سفارش به خريدار كمك كند، نوع يا الگوي مورد نظر خريدار را مشخص كند. امكان دارد فروشنده چندين دليل براي بستن قرارداد برشمارد، كه از آن جمله قيمت پايين يا مقدار جنس اضافي كه با تخفيف يا به صورت مجاني داده مي­شود.

  1. پيگيري[7]

  اگر فروشنده بخواهد رضايت مشتري را جلب نمايد و نسبت به تكرار معامله مطمئن شود، بايد پس از فروش پيگيري كند. پيگيري آخرين گامي است كه بايد در فروش برداشت. درست، پس از بستن قرارداد فروشنده بايد به تمام اقدام­هاي لازم در زمينه تحويل جنس طبق قرارداد، تعيين شرايط خريد و ساير مسأله­هاي زيربط رسيدگي نمايد و كارها را انجام دهد. پس از دريافت سفارش بايد در امر نصب، راه اندازي و ارائه خدمات بعد از فروش مطمئن گردد. اين پيگيري­ها باعث مي شود كه خريدار مطمئن شود كه هيچ مسأله­اي وجود نخواهد داشت و نسبت به خريد خود ابراز نمايد(كاتلر، آرمسترانگ، 1380: 787).

   

  2 . 23 . 5 بازاريابي مستقيم

  اكنون بازار به گروهي از بازارهاي كوچك شكسته شده است و در نتيجه، رسانه‌هاي تازه و گوناگوني به ميدان آمده و فعاليت مي‌كنند. مجله‌هاي تخصصي فراواني به وجود آمده‌اند كه هر كدام آگهي‌هاي تبليغاتي ويژه‌اي را به گروه مخاطب خود مي‌رسانند. رسانه‌هاي پيشرفته‌اي همچون تلويزيون­هاي كابلي، ارتباطات ماهواره‌اي و شبكه هاي رايانه‌اي، نه تنها بخش­بندي كوچك مينياتوري در بازار را فراهم كرده‌اند كه بازاريابي يك نفره به كمك شبكه و رايانه‌هاي شخصي هم امكان پذير شده است. بسياري از شركت­ها پايگاه داده پردازي گسترده‌اي دارند كه نام و نشان هزاران و حتي ميليون­ها مشتري را در خود گردآورده است و مي‌توان به صورت گروهي و فردي با آنان تماس گرفت و پيشنهاد فروش داد(كاتلر، 1379: 200).

   

  آن­چه را كه مي­توان بازاريابي مستقيم ناميد

  سازمان­هايي كه به صورت انبوه بازاريابي مي­كنند مي­كوشند با عرضه يك محصول و فرستادن يك پيام استاندارد از مجراي رسانه­هاي عمومي پيام خود را به گوش ميليون­ها خريدار برسانند. از اين رو اين بازاريابي يك­طرفه با مشتريان مي­باشد اما در بازاريابي مستقيم شامل ارتباطات مستقيمي مي­شود كه شركت با يكايك مصرف­كنندگان مورد هدف برقرار مي­كند تا از واكنش آني آنان آگاه گردد. از اين رو كساني كه به طور مستقيم بازاريابي مي­كنند، مي­كوشند با مشتريان رابطه مستقيم برقرار كنند كه اغلب اين رابطه به صورت دو طرفه و با يكايك آنان برقرار مي­شود. چنين افراد يا شركت­هايي مي كوشند اقلام عرضه شده و نوع ارتباطاتي را كه برقرار مي­نمايند، مطابق نيازهاي بخش­هاي بسيار دقيق يا شناخته شده­اي از بازار مورد هدف يا حتي مطابق خواست­ها و نيازهاي يكايك خريداران باشد. شركت­ها علاوه بر ايجاد تصويري از محصول در ذهن مشتري مي­كوشند از واكنش آني، مستقيم و قابل اندازه­گيري مصرف­كننده آگاه شوند(كاتلر، آرمسترانگ،1380: 805).

   

  2 . 23 . 5 . 1 فايده­هاي بازاريابي مستقيم

  بازاريابي مستقيم[8] از راه­هاي گوناگون به مشتريان فايده مي­رساند. مصرف­كنندگان مي­گويند كه خريد در خانه بسيار راحت، سرگرم­كننده و بدون هياهو و دردسر است. اين روش موجب صرفه­جويي در وقت مي­شود و گونه­هاي مشخصي از محصول را به مشتريان عرضه مي­كند. شركت­ها و كساني كه به صورت مستقيم فروش مي كنند، مي­توانند نام و نشان و آدرس پستي هر گروه از مصرف­كننده ها را بدست آورند(كاتلر، آرمسترانگ،1380: 807).

  فرد يا شركتي كه به صورت مستقيم فروش مي­نمايند، مي­توانند با يكايك مشتريان رابطه بلندمدت و مستمر ايجاد نمايند. امر تبليغات بازرگاني به تصميم­گيري در پنج محور پيوند مي‌يابد: رسالت تبليغ، پيام، رسانه، هزينه و بودجه، و ارزيابي نتيجه.

  گام نخست رسالت تبليغ است آيا منظور از دادن آگاهي، واداشتن به خريد، يا يادآوري مشتريان و بازار هدف مي باشد؟ چنين رسالتي به آگاه شدن، علاقه­مندي، يا اقدام مشتريان مي‌انجامد.

  پيام با رويكرد به تصميم­هاي پيشين در مورد گزينش نام بازرگاني فرآورده بازار هدف و قيمت گذاري، شكل مي­گيرد. چالش عمده در عرضه پيشنهاد ارزشي به­گونه‌اي مؤثر نهفته است. اگر شركت چيزي براي گفتن نداشته باشد، يا آنچه را دارد به بدي ارائه نمايد، هدر دادن سرمايه خواهد بود.

  طراحي پيام با گزينش رسانه مناسب ارتباط پيدا مي‌كند. هر چند بايستي پيامي يكسان از همه رسانه­هاي سنتي همچون مطبوعات، راديو،تلويزيون و تابلوهاي ثابت و سيار و رسانه­هاي نوين مانند نمابر، پست الكترونيكي و اينترنت پخش شود، ولي هر كدام گونه‌اي خلاقيت و كار ويژه را مي­طلبند.

  تصميم­گيري درباره بودجه تبليغ و هزينه‌هاي آن، كاري بسيار حساس است. اگر در اين زمينه كم هزينه شود، مانند اين است كه سرمايه فراواني را به هدر داده باشيم، زيرا تبليغ توجه گروه مناسبي را جلب نمي‌كند. بسياري از شركت­ها به مقررات بودجه بندي براي تبليغ بر پايه توان مالي شركت، درصدي از فروش گذشته يا فروش پيش­بيني شده آينده، يا درصدي از آنچه رقيبان هزينه تبليغ مي­كنند، اقدام نمايند. ولي كارآمدترين رهيافت، برگزيدن روش « منظور – اقدام» است. در اين روش شركت تصميم مي‌گيرد كه به چه شماري از مردم در بازار هدف، با چه فراواني و چگونه تأثيري، مي‌خواهد برسد، در آن صورت محاسبه بودجه لازم براي انجام منظورهاي ياد شده آسان مي­گردد.

  در اجراي گام آخر كه ارزيابي نتيجه است، شركت­ها براي تبليغات خود معيارهايي از بازدهي مانند شناخته شدن فراورده و برتر شدن يك فرآورده از همگنان را، بر مي‌گزينند. البته بهترين راه اندازه‌گيري و ارزيابي نتيجه، بررسي تبليغ بر فروش مي­باشد(كاتلر، 1379: صص195-192).

  بسياري از شركت­ها روش تبليغاتي خود را پيوسته و يكسان ادامه مي‌دهند، زيرا نمي­خواهند با خطر تأثير متفاوت تغيير روش روبرو شوند. ولي توصيه من اين است كه شركت­ها بايد روش و برنامه كار تبليغ را به صورت دوره‌اي بررسي و ارزيابي نمايند. مي‌توان از خبرگان مستقل و برون سازماني به منظور ارزيابي برنامه‌هاي تبليغاتي كمك گرفت. با رويكرد به حساسيت و پرهيزينه بودن كار تبليغ، شايد ضروري باشد كه هر ازگاهي تركيب محورهاي پنج­گانه (5M'S) آن را دگرگون يا تعديل كنيم.

  تدوين بودجه براي كل فعاليت هاي تبليغات

  يكي از مشكل‌ترين تصميماتي كه مديريت بازار بايد اتخاذ نمايد، اين است كه چه مبلغي را صرف فعاليت‌هاي تبليغاتي خود نمايد. در اين خصوص چهار روش متداول به­شرح زير وجود دارد. (اسماعيل پور،1381: 286).

  الف. روش در حد توانايي[9]

  در اين روش توانايي مالي شركت عامل اصلي و تعيين كننده خواهد بود. اين شيوه متأسفانه تأثير تبليغات پيشبردي بر حجم فروش را كاملاً از نظر دور مي‌دارد. استفاده از اين روش به يك بودجه تبليغاتي نامعلوم انجاميده و اين امر برنامه­ريزي بلندمدت براي بازار دشوار مي‌سازد. هر چند گاهي روش تعيين بودجه براساس استطاعت مالي، منجر به اختصاص بودجه‌هاي بيش از حد نياز مي‌گردد، اما در بيشتر اوقات توسل به اين شيوه باعث مي‌شود كه كمتر از آنچه مورد نياز است هزينه گردد.

  ب. روش درصدي از فروش[10]

  در اين روش درصد ثابتي از فروش جاري يا پيش‌بيني فروش شركت به عنوان بودجه فعاليت‌هاي تبليغاتي در نظر گرفته مي‌شود. روش درصدي از فروش، مزايايي چند به همراه دارد. اول اين­كه استفاده از اين روش بدان معناست كه بودجه تبليغات پيشبردي احتمالاً بسته به توانايي مالي شركت تغيير مي‌كند. اين روش هم چنين اين امكان را براي مديريت به­وجود مي‌آورد كه بين بودجه تبليغات پيشبردي، قيمت فروش و سود هر واحد كالا، رابطه‌اي منطقي برقرار نمايد و بالاخره اين كه استفاده از اين روش ثبات رقابتي به همراه دارد، زيرا مؤسساتي كه با هم در رقابت هستند، درصد مشابهي از فروش خود را به تبليغات پيشبردي اختصاص مي‌دهند. از اشكالاتي كه به اين روش مي‌گيرند اين كه به طور منطقي، فروش، نتيجه تبليغات است، يعني هر چه بيشتر تبليغ كنيم، فروش بيشتر مي شود در حالي كه در اين روش ميزان تبليغات تابع فروش است، يعني فروش كمتر به تبليغ كمتر مي‌انجامد. مشكل ديگر اين روش اين است كه ضابطه‌اي در مورد اين كه چه درصدي از فروش را به تبليغات اختصاص دهيم وجود ندارد.

  ج. روش برابري با رقبا[11]

  در اين روش، شركت فعاليت‌هاي تبليغاتي رقيب را مد نظر قرار داده و بر پايه آن بودجه خود را تنظيم مي‌كند. مزايايي كه براي اين روش عنوان مي‌گردد اين كه روشي معقولانه بوده و از جنگ تبليغاتي بيهوده بين رقبا جلوگيري مي‌كند. ولي بسياري اين روش را قبول نداشته و بر اين باورند كه هر سازماني بايد سياست تبليغاتي خاص خود را داشته باشد.

  د. روش هدف و وظيفه[12]

  در اين روش بازارياب بودجه تبليغاتي خود را از طريق اين سه مرحله تعيين مي‌كند: نخست شركت اهداف خاص خود را مشخص كرده، سپس وظايفي را كه بايد براي تحقق آن اهداف انجام شود، تعيين مي‌كند و بالاخره در پايان، هزينه لازم براي انجام اين وظايف را پيش‌بيني مي‌كند.

  همان­گونه كه ملاحظه مي‌شود، اين روش بسيار منطقي بوده و شركت مي‌تواند همبستگي بين هزينه­‌هاي تبليغاتي و نتايج آن را به دست آورد. اما بايد گفت اين روش، يكي از مشكل‌ترين روش‌ها بوده و اغلب بسيار دشوار است كه مشخص كنيم براي تحقق يك هدف، چه اقداماتي بايد انجام شود. اين امر به تجربه زياد و شناخت بازار و عملكردهاي آن نياز داشته و مطالعات زيادي بايد براي تحقق آن صورت پذيرد. (اسماعيل پور،1381: 287).

  [1]. Prospecting

  Pre approach.[2]

  First approach.[3]

  Presentation .[4]

  Handling objections [5].

  Closing.[6]

  Follow- up.[7]

  Direct marketing.[8]

  Affordable method .[9]

  Percentage – of – sales method.[10]

  Competitive- parity method .[11]

  opjective – and – task method.[12]


  برچسب‌ها: ،

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ۵ آبان ۱۳۹۷ساعت ۰۹:۴۹:۲۶  توسط مدير  نظرات (0)

  [ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ]